WSZYSTKIE USŁUGI SĄ DARMOWE W RAMACH NFZ

Search
Close this search box.

WSZYSTKIE USŁUGI SĄ DARMOWE W RAMACH NFZ

Search
Close this search box.

Kilka słów o masażu w Bio-Medical

Czym jest masaż?

Dlaczego jest ważny i potrzebny w życiu człowieka?

Czy można mówić o masażu jako sposobie na leczenie oraz na regenerację organizmu?

Jak wiele może występować różnych rodzajów masażu? W jakich sytuacjach można je zastosować?

Czy masaże mają jakieś znaczenie w tworzeniu różnego rodzaju zachowań człowieka?

Co sprawia, że masaż jest nieodzownym i bardzo potrzebnym składnikiem życia człowieka?

Takie pytania, a także wiele innych należy zadawać.

Nie powinniśmy się ich bać ponieważ właśnie wtedy, gdy poszukujemy jakiegoś rozwiązania często odnajdujemy zupełnie nowe oblicze czegoś, co wydawałoby się już całkiem odgadnione.

Najważniejszym z wielu pytań jakie można zadać wydaje się takie:

Czy masaż może mieć wpływ na życie człowieka i w jaki sposób może je zmieniać?

To pytanie tym bardziej wydaje się być uzasadnione w przypadku ludzi u których występuje problem zdrowotny lub z przyczyn niezależnych od samego człowieka jego życie psychiczne i fizyczne jest obciążone i sprawia problemy w codzienności podczas pracy zawodowej, czy w życiu osobistym.

Współczesną definicję określającą w profesjonalny i naukowy sposób opisuje Leszek Magiera w swojej książce pt. „Historia masażu w zarysie”.

Brzmi ona tak: „Masaż (z polskiego miesienie, mieszanie) pochodzi z greckiego massein (ugniatać) lub z arabskiego mass (dotykać) albo z hebrajskiego machach (dotykać, macać), a przyjęte z francuskiego massage (nacierać) jest formą oddziaływania na organizm człowieka, za pomocą której wykorzystuje się bodźce mechaniczne (ręczne lub nożne, wywołane specjalnymi aparatami albo przy użyciu różnych przedmiotów lub substancji) głównie w postaci ucisków, uderzeń lub wibracji na tkanki, w celu wywołania odczynów fizjologicznych i pobudzenia energii życiowej w organizmie, działających leczniczo, profilaktycznie, relaksująco lub kosmetycznie”.

Jak stary jest nasz świat od tak dawna ludzie wiedzą o tym, że dotyk jest w ich życiu bardzo ważny. Dotyk daje możliwość wyrażenia i zrozumienia tak wielu informacji.
W skórze człowieka znajdują się receptory odbierające najdelikatniejszy bodziec, na który od razu reaguje układ nerwowy.

Przykładem jak cudowny jest wpływ dotyku na życie człowieka ukazuje fakt dotykania się przez ludzi w miejscach w których odczuwają ból. Dzieje się tak od początku ludzkości, kiedy nie było żadnych innych sposobów na pozbywanie się bólu tylko własne ręce. Człowiek instynktownie się dotykał np. uciskając na miejsca bolesne, co przynosi ulgę. Odbywa się to odruchowo i wie to każdy z nas, kto kiedykolwiek odczuwał np. ból głowy i wtedy właśnie stosował dotyk jako sposób na sprawienie sobie ulgi lub po stłuczeniu sobie łokcia, który następnie pocieramy w miejscu uderzenia albo po upadku na kolana i wtedy także instynktownie rozcieramy miejsce dotknięte bólem.

Można pokusić się o stwierdzenie, że chyba każdy człowiek, a w stu procentach jego ciało lubi być dotykane i często jest to spostrzegane.

Masaż powstał więc z instynktownego pragnienia dotykania i bycia dotykanym. Dotyk może wyrażać olbrzymią zmysłowość ciała, ponieważ poprzez niego właśnie odczuwamy przyjemność oraz możliwość do odprężenia się.

Przyjazny dotyk może pokazywać szacunek do drugiego człowieka.

Człowiek, który wyraża zgodę na masaż okazuje w ten sposób masującemu swoje zaufanie do niego, a ten wykonując masaż wyraża poprzez to swój szacunek dla niego.

Masaż wykonuje się w bardzo wielu sytuacjach, np. masując sportowców, dzieci, ludzi chorych, pragnących się odprężyć i wiele innych przykładów gdzie stosujemy zabiegi masażu.

Dlatego właśnie nie można mówić o masażu jako tylko i wyłącznie formie leczenia ale można znaleźć jego zastosowanie do wielu innych sfer życia człowieka, nie tylko w odniesieniu do sytuacji, w której występuje choroba.

Można pokusić się o stwierdzenie, że masaż jest drogą do dobrego samopoczucia każdego człowieka bez wyjątków. Daje on poczucie odprężenia, zrelaksowania się i komfortu nie tylko fizycznego ale i psychicznego.

Wykonywanie zabiegów masażu polega na poruszaniu tkanek miękkich i mięśni za pomocą rąk, ramion, palców oraz różnego typu narzędzi do masażu. Efektem takiego działania ma być pobudzanie naturalnych zdolności uzdrawiających organizmu człowieka.

Masaż jest więc bodźcem mechanicznym, który skierowany jest na powłoki skórne, mięśnie, okostną, torebki i więzadła stawowe, wywołując duże zmiany oraz reakcje w ustroju człowieka mające charakter miejscowy oraz ogólny.

W miarę systematyczne poddawanie się zabiegom masażu prowadzi do powstawania efektywnego stanu równowagi w stroju ludzkim, a po jego osiągnięciu utrzymuje się efekt dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego dającego w rezultacie dla pacjenta dosyć często odczucie dobrego zdrowia.

W znacznej mierze ważną rolę w tym jaki efekt terapeutyczny chce się uzyskać odgrywają techniki i rodzaje zastosowanego masażu, ponieważ mogą one wywoływać odprężenie albo wręcz przeciwnie pobudzenie, co potwierdza teorię o wpływie masażu na rożne układy w organizmie człowieka.

Wyróżnia się następujące rodzaje masażu leczniczego:

– masaż klasyczny (techniki: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wstrząsanie, wibracja),

– masaż specjalistyczny (limfatyczny, punktowy, izometryczny, okostnowy, łącznotkankowy, segmentarny),

– masaż w środowisku wodnym (natryskowy, podwodny, wirowy),

– masaż przyrządowy (pneumatyczny, wibracyjny).

Adekwatnie do zadań jakie ma spełniać masaż możemy wyróżnić trzy rodzaje masażu, a mianowicie masaż leczniczy, masaż sportowy i masaż higieniczno – kosmetyczny. Tak więc jak widać masaż ma bardzo szerokie zastosowanie.

Masaż leczniczy wykorzystywany jest w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji bardzo dużej liczby chorób z różnych dziedzin medycyny.

Wykonuje się masaże ogólne całego ciała jak i częściowe co rzutuje na czas trwania całego zabiegu masażu.

Masaże wpisują się w zakres zabiegów fizjoterapeutycznych i są nieodzownym elementem rehabilitacji.

Darmowe świadczenia NFZ

Wszystkie świadczenia usług realizowane w Bio-Medical lublin są darmowe w ramach NFZ.

Umów się

Na wizytę

Aby umówić się na wizytę w Bio-Medical zadzwoń do nas lub przejdź na stronę REJESTRACJI ONLINE